Polské potraviny

Stránka bude postupně doplňována.


Polsko pod falešnou záminkou kácí Bělověžský prales

Polský ministr - lesník Jan Szyszko s nesmyslnou výmluvou na kůrovce, ve skutečnosti pouze v zájmu zpeněžení dřeva. Ignoruje, jako obvykle, i nařízení EU.

Další důvod bojkotovat jejich šitopotraviny!


Řeznictví v Jablonci prodalo 1,9 tuny kuřecího z Polska se salmonelou

V Jablonci nad Nisou prodala firma Karapetjan zhruba 1,9 tuny kuřecího masa obsahujícího bakterie způsobující salmonelózu. Datum spotřeby masa bylo do posledního ledna, lidé jej však mohou mít zamražené doma. Celkem do Česka přišlo z Polska 3,6 tuny závadného masa, část veterináři stáhli, část šla do odpadu při úpravě.

iDNES 7. února 2017 14:51


Potravinářská inspekce zjistila čaj s nepovolenými látkami - atropinem a skopolaminem

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila nevyhovující čaj „Herbal tea (Loyd) – máta s brusinkou a bylinkami“ v distribuční síti společnosti AHOLD Czech Republic a.s. Laboratorní analýza potvrdila přítomnost atropinu v množství 206,4 µg/kg a skopolaminu v množství 31,7 µg/kg. Atropin a skopolamin jsou tropanové alkaloidy se známými negativními účinky na lidské zdraví a nesmějí být v potravinách přítomny. Potravina nesla označení data minimální trvanlivosti do 31. 7. 2017, šarže L07071535A, balení 40g, a jejím výrobcem byla polská společnost Mokate S.A., Katowicka 265a, Ustroň, Polsko. Čaj není vhodný k lidské spotřebě a inspekce spotřebitelům doporučuje, aby se vyhnuli konzumaci uvedené šarže.

SZPI 29. 12. 2016


Potravinářská inspekce zjistila na trhu polská jablka s nepovoleným množstvím pesticidu

V rámci kontrol přítomnosti cizorodých látek v čerstvém ovoci SZPI zjistila na tuzemském trhu jablka kontaminovaná nepovoleným množstvím pesticidu chlorpyrifos. Inspektoři vzorek závadné šarže odebrali v provozovně společnosti MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o. Jedná se o jablka odrůdy Golden Delicious a předmětnou šarži do ČR odeslala společnost APPLEX SP Z.O.O., Sadkowice, Polsko.

Rozbor laboratoře SZPI ve vzorku jablek prokázal přítomnost pesticidu chlorpyrifos v množství 0,084 mikrogramu na kilogram (mg/kg), což více než osminásobně překračuje zákonem stanovený limit 0,01 mg/kg. S kontrolovanou osobou inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.

SZPI 23. 12. 2016


V rozpustném nápoji MalCao chyběla téměř polovina kakaa

Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti falšovanou potravinu MalCao - rozpustný kakaový nápoj ("vylepšená receptura") v balení 200 g ... země původu Polsko, prodávající v ČR: Frape Foods, s.r.o.

Na základě laboratorního rozboru potravinářská inspekce stanovila obsah kakaového prášku v nápoji na 6,84%, výrobce ale na obalu nápoje uvedl informaci: nízkotučný kakaový prášek: 11%.

SZPI 15. 12. 2016


SZPI varuje před instantním kakaem s nedeklarovaným alergenem

PENNY CHO Quick, Instantní kakaový nápoj 10 vitamínů + vápník ... země původu: Polsko.

Výrobce na obalu uvedl, že směs může obsahovat stopy mléka. Za maximální přípustnou hranici pro „stopy mléka“ lze považovat koncentraci 25 miligramů na kilogram (mg/kg). Laboratorní analýza ale prokázala koncentraci téměř stokrát vyšší, 2478 mg/kg. Nevědomá konzumace osobou s alergií nebo intolerancí na mléčnou bílkovinu může způsobit závažné zdravotní komplikace.

SZPI 27. 09. 2016


Penny Market stahuje dvě šarže závadného kakaového nápoje z Polska

Dvě šarže PENNY CHO Quick, Instantní kakaový nápoj 10 vitamínů+vápník v balení 150 g, vyrobeno v Polsku pro: PENNY Market s.r.o. Uváděl spotřebitele v omyl ohledně množství vitamínů ve výrobku (přibl. poloviční než udávané) a nedodržel povinnost ohledně značení alergenů (podobně jako dále 27.9.).

SZPI 25. 05. 2016


Salmonella v Polském mletém vepřovém mase

...


Treska obsahuje o třetinu méně masa

Treska aljašská (Theragra chalcogramma), filety bez kůže - s glazurou, hluboce zmrazené, země původu: Čína, země výroby: Polsko


Žádné mléko a velmi tučný. Náhražku sýra vydávali za eidam

Státní veterinární správa (SVS) nechala stáhnout z tuzemského trhu 16,5 tuny náhražky sýru. Výrobek byl sice označen jako Eidam cihla 30%tvs, ale podle rozborů obsahoval místo mléčného tuku rostlinný, nešlo tedy o skutečný sýr. Obsah tuku byl navíc o polovinu vyšší, než bylo uvedeno na etiketě.

Jako výrobce produktu byla na etiketě uvedena mlékárna v polském Giżycku. Ta ale popírá, že by produkt vyráběla. Distributorem výrobku je firma Kovář plus s.r.o. K distributorovi se výrobek dostal přes řetězec několika dalších obchodníků, který končil na Slovensku a u člověka, který zemřel. Původ zboží ale nedokázali čeští veterináři z dostupných dokladů dohledat.

Novinky.cz 19.02.2016 15:58 Týden.cz 19.02.2016 18:58 etrend.sk 20.02.2016


Polsko vyrábí i kvalitní potraviny. Do Česka se ale vozí hlavně levné verze

Čtvrtina vzorků má problémy...

29. srpna 2015 7:30 Lidovky.cz


Nekvalitních potravin z Polska přibývá! Podívejte se, kterým se vyhnout

* Další skandál: V polské zmrzlině našli chemikálii na zabíjení vší * Rýže plná jedovatého olova * Zmrzlina s desetkrát větším obsahem arašídů * Zelí s obsahem kyseliny mravenčí * Pančované kakao * Bezlepkové křupky, které obsahují lepek * Vaječná moučka s olovem i bakterií E.coli * Klobás obsahovaly úlomky kostí * Bakterie ve vaječné moučce několiksetkrát překročily normy

tn.nova.cz Aktualizováno 31.5. 2012 10:28


Inspekce už počtvrté našla v Kauflandu šizené kakao z Polska

Už počtvrté během posledních šesti měsíců musel řetězec Kaufland stáhnout ze svých pultů šarži falšovaného kakaa z Polska. Státní zemědělská a potravinářská inspekce totiž zjistila, že místo stoprocentního kakaa obsahuje balení také drcené kakaové slupky. U výrobku Kakao Grande se sníženým obsahem tuku bylo prokázáno, že stoprocentní kakaový prášek obsahuje maximálně 80 procent kakaa a chybějící kakao bylo nahrazeno přidáním dřevité hmoty z drcených kakaových slupek.

Nebyl to však první případ, kdy inspekce zjistila problémy u kakaových výrobků značky Grande, které v Česku distribuuje výhradně Kaufland. Koncem minulého roku byl u instantního kakaového nápoje Grande Cocoa drink prokázán o 20 procent nižší obsah kakaa oproti údaji uvedenému na obalu. Kakaový prášek tehdy výrobce nastavil levnější sacharózou.

iDNES.cz 29. května 2012 17:12


V polské zmrzlině našli chemikálii na hubení vší

„Na vanilkovou zmrzlinu nepoužívají vanilku, ale piperonal – chemikálii používanou proti vším ve vlasech –, a na ananasovou octan etylnatý, používaný na čistění kůže. Na ořechovou zmrzlinu pak kyselinu máselnou, užívanou k výrobě kaučukových lepidel,“ upozornil polský deník Fakt. Seznam chemikálií v polských zmrzlinách je však podstatně delší. „Nepoctiví výrobci ignorují předpisy a protiprávně si vypomáhají zakázanými chemikáliemi, např. E127 neboli červeným barvivem, které může vyvolat u lidí rakovinu štítné žlázy.“ V souladu s polskými normami výrobci zmrzliny nemají povinnost uvádět na obalu všechny složky, z nichž se skládají. „Proto se nedočteme o použití propanu, butanu, etanolu, acetonu, aldehydu C-17 či řady dalších zdraví škodlivých chemikálií.“

Novinky.cz 30. května 2012, 6:07


Polská zmrzlina nebezpečná alergikům

Inspekce nařídila společnosti Tesco Stores ČR a.s. stáhnout z oběhu potravinu TESCO Almond mražený krém s rostlinným tukem, vanilkový s mléčnou čokoládou a mandlemi, 120 ml. Dodavatel: KILARGO SP. Z O.O., DOBROŇ, POLSKO, Vyrobeno pro TESCO/POLSKA/ Sp. z o.o., Kraków, Polsko. Mražený krém má na obalu uvedeno "může obsahovat stopové množství jiných suchých skořápkových plodů a arašídů". Laboratorní analýza prokázala přítomnost arašídů v množství 252mg/kg, což cca desetinásobně překračuje akceptovatelnou míru pro stopový výskyt. Arašídy jsou významný alergen a nevědomé požití alergikem může způsobit závažné zdravotní komplikace.

Stejný výrobek značky Tesco nevyhověl ve shodném parametru už v minulém roce. Analýza tehdy prokázala množství arašídů ještě pětkrát vyšší, 1251mg/kg a inspekce nařídila jeho stažení z obchodní sítě.

SZPI 16. 05. 2012


Viz také asijské (čínské, vietnamské) potraviny


Na hlavní stránku: Kriminalita